SEO Copywriting

Google jest wyszukiwarką tekstową, więc jeden z najważniejszych aspektów pozycjonowania stanowi optymalizacja treści. Powinny one być wartościowe zarówno dla algorytmu, jak i dla użytkowników, dlatego należy tworzyć je z rozwagą, pamiętając o wielu ważnych zasadach. Stosując się do dozwolonych praktyk, a unikając tych zabronionych przez Google, możemy zapewnić sobie znaczną poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Ponadto, atrakcyjna zawartość strony pozwala skuteczniej pozyskiwać klientów.

Przy tworzeniu treści zwróć uwagę na:

Użyteczność i przejrzystość

Głównym zadaniem tekstu w witrynie jest zapewnienie odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Jeśli wpisał on  frazę np. sklep meblowy, powinien trafić na stronę sklepu z informacją o firmie i jej ofercie, a jeśli bardziej sprecyzowaną np. białe krzesła ogrodowe - na stronę związaną z konkretnymi produktami, gdzie znajdzie szczegółowe parametry, zdjęcia i opis. Chcąc wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów, należy otwarcie mówić, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo, na jakim terenie działa i jak się z nim skontaktować. Ponadto, wstawiony tekst powinien być odpowiednio sformatowany, aby można było go czytać przyjemnie i bez wysiłku. Najlepiej jest też trzymać się jednego tematu, bez nagłego przeskakiwania na inne wątki czy wplatania niepotrzebnych dygresji.

Oryginalność

We wskazówkach Google możemy znaleźć taką radę:

"Zastanów się, co czyni Twoją witrynę wyjątkową, wartościową lub angażuje użytkowników. Spraw, by wyróżniała się wśród innych podobnych witryn."

Nie należy więc powielać więc takich samych schematów, lecz postarać się wymyślić oryginalny sposób na to, aby przyciągnąć uwagę czytelnika i zatrzymać go na dłużej. Niektórzy piszą bloga, inni przeprowadzają wywiady ze specjalistami danej dziedziny czy przygotowują odpowiednio skomentowane rankingi. Zgodnie z wytycznymi Google, nie wolno kopiować treści z innych stron, gdyż może to poważnie zaszkodzić ocenie witryny i w efekcie obniżyć jej pozycję na listach wyników. Natomiast kreatywność i unikalność tekstów z pewnością przełoży się na skuteczniejszą promocję w Internecie. Jeśli okaże się na przykład, że w sieci brakuje wysokiej jakości artykułu na dany temat, warto wypełnić tą niszę i w ten sposób przyciągnąć użytkowników.

Dostosowanie stylu i długości

Należy dostosować długość tekstu do roli, jaką ma on pełnić. Treść strony głównej powinna składać się z kilku akapitów, aby użytkownik mógł właściwie zapoznać się z firmą i jej specjalizacją. Na podstronach z kategoriami produktów lub usług należy opisać temat dokładniej i bardziej szczegółowo. Czasem warto stworzyć osobny tekst nawet dla pojedynczego towaru, jeśli szczególnie zależy nam na jego sprzedaży. W przypadku artykułów tematycznych, mających na celu pogłębianie wiedzy, warto stworzyć więcej treści, aby pokazać odwiedzającemu, że naprawdę świetnie znamy się na tym, czym się zajmujemy. Trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej stylistyki - najważniejszym aspektem jest tutaj to, do kogo przede wszystkim kierujemy swój tekst. Inaczej wygląda bowiem treść skierowana np. do lekarzy, a inaczej - do młodzieży poszukującej koszulek z nadrukami.

Naturalnie wkomponowanie słów kluczowych

Cytując ponownie Google:

"Pomyśl, jakich słów użyliby użytkownicy, by znaleźć Twoją stronę. Upewnij się, że te słowa znajdują się w treści witryny."

Algorytmy wyszukiwarek internetowych mogą prawidłowo określić temat artykułu, jeśli w treści występują właściwe słowa kluczowe. Dobrze przygotowany artykuł jest bogatym w informacje źródłem wiedzy dla użytkownika, a jednocześnie zawiera odpowiednie frazy, które będzie mógł odczytać robot wyszukiwarki. Tekst powinien być pozytywnie oceniony przez użytkownika, gdyż to od tego w dużej mierze zależy, czy stanie się on naszym klientem. Należy jednak zachować umiar w używaniu słów kluczowych w tekście - powtarzanie tego samego zwrotu w niemal każdym zdaniu nie tylko zniechęci czytającego, ale również negatywnie wpłynie na ocenę algorytmu Google. Szczegóły techniczne optymalizacji oraz tworzenia treści znają SEO Copywriterzy i programiści, którzy wspólnie pomagają dostosować witryny naszych klientów do wymagań Google.

Poprawność gramatyczna i ortograficzna oraz język korzyści

Niezwykle istotne jest, aby nie popełniać błędów ortograficznych ani gramatycznych, ponieważ wywiera to bardzo negatywne wrażenie na użytkowniku i sprawia, że postrzega daną firmę jako mało profesjonalną, co przekłada się na obniżenie zaufania. Unikajmy powtórzeń oraz niepoprawności, a po skończeniu pisania, zawsze czytajmy tekst jeszcze raz, powoli i uważnie. Ważne jest też, aby przemawiać do potencjalnego klienta językiem korzyści, czyli podkreślać co zyska, inwestując w nasz produkt lub usługę. Jeśli posiadamy jakieś szczególne atuty, np. certyfikaty, rekomendacje, status oficjalnego partnera, zawsze warto o tym wspomnieć. Lepiej jest unikać natomiast pisania o tym, czego nie oferujemy - chyba, że jest to absolutnie niezbędne, gdyż istnieje uzasadnione ryzyko, że klient źle zinterpretuje zakres danej działalności. Wielu specjalistów marketingu zaleca również wplatanie tzw. wezwania do działania, czyli zwrotu, który zachęci internautę do podjęcia interakcji. Może to być np. "Zapisz się na newsletter", "Poproś o bezpłatną wycenę" czy "Skontaktuj się z naszym konsultantem".

Dbanie o dostępność tekstu dla wyszukiwarki

Jak zostało to wspomniane na początku, Google bazuje w dużej mierze na analizie tekstów, dlatego trzeba zadbać o to, aby wszystkie treści były dla algorytmu łatwo dostępne. W tym celu, należy publikować treść utworzoną bezpośrednio w edytorze, a nie np. wklejoną na grafikę. Nawet jeśli obrazek wyróżnia się atrakcyjnością wizualną, jest niedostępny dla wyszukiwarki, więc nie poprawia oceny witryny. Każdy tekst powinien być widoczny - nie wolno np. wstawiać treści o kolorze czcionki podobnej lub nawet identycznej z tłem. Google wykrywa takie próby oszustwa i obniża pozycje witryn, na których zostały one zastosowane. Inną niedozwoloną praktyką jest publikowanie tekstów generowanych automatycznie - takie posunięcie bez trudu zidentyfikuje zarówno algorytm, jak i internauta.

Podsumowując, tworzenie unikatowych, tematycznych, poprawnych treści z naturalnie wkomponowanymi słowami kluczowymi to doskonały sposób na to, aby najpierw uwidocznić swoją witrynę w sieci, a następnie pozyskiwać odwiedzających ją użytkowników jako klientów swojej firmy.

Jeśli brakuje Ci doświadczenia lub czasu na pisanie artykułów, możesz skorzystać z pomocy naszych SEO Copywriterów.

Oceń informacje:
średnia ocena: 4.6 / 5
liczba głosów: 101