Przyjazna strona błędu 404

Gdy użytkownik otworzy niedziałający link lub usuniętą podstronę, a także jeśli źle przepisze adres URL, wyświetli mu się strona 404. Nazwa ta wywodzi się od wysyłanego przez serwer kodu stanu HTTP 404, sygnalizującego brak możliwości znalezienia strony. Wygląd stron 404 może być różny i zależy od dostawcy Internetu, lecz najczęściej nie przedstawiają one żadnej wartości dla odwiedzającego, który zwykle szybko je zamyka.

Jeśli posiadasz osobisty dostęp do serwera, najlepiej jest samodzielnie ustawić indywidualną stronę 404. W ten sposób można bowiem zmniejszyć prawdopodobieństwo, że internauta opuści witrynę. Powinna ona odsyłać na inne podstrony, które również mogą okazać się dla niego przydatne, dzięki czemu nie zniechęci się on zupełnie do dalszego przeglądania dostępnej zawartości.

Chcąc dowiedzieć się jak skonfigurować dany serwer tak, aby mogła się wyświetlać nowa strona 404, należy zapoznać się z dokumentacją firmy hostingowej bądź samego serwera. Trzeba również pamiętać o tym, aby sprawdzić czy roboty wyszukiwarek przez pomyłkę nie włączyły takiej nieszablonowej strony 404 do indeksu. W celu powstrzymania tego procesu, serwer powinien zwracać zarówno użytkownikom, jak i robotom kod stanu 404.

Wskazówki przy definiowaniu strony błędu

Stronę 404 można dość dowolnie modyfikować, ponieważ tak naprawdę jest to standardowy kod HTML z odpowiednim nagłówkiem HTTP. Poniżej zamieszczamy kilka sugestii, jak przygotować ją tak, aby atrakcyjnie się prezentowała i odsyłała użytkowników do potrzebnych im informacji:

  • Zwracaj się do użytkownika w sposób uprzejmy, ale jednocześnie wyraźnie podkreśl, że dana strona nie została znaleziona. Zachęć go również do dalszego przeglądania witryny.
  • Możesz dodać odnośniki do wpisów cieszących się największym zainteresowaniem, a także skierować odwiedzającego z powrotem na stroną główną.
  • Warto pozwolić użytkownikowi na zgłaszanie niedziałających adresów – można w ten sposób szybko zareagować w przypadku, gdy strona bez Twojej wiedzy przestaje poprawnie funkcjonować.
  • Niektórzy przygotowują stronę 404 w sposób humorystyczny, aby budować pozytywne relacje z użytkownikiem i zamiast wzbudzania u niego złości, wywoływać uśmiech na jego twarzy.
  • Nawet jeśli strona 404 jest zabawna i ładnie wygląda, jej indeksacja w Google jest zjawiskiem raczej niepożądanym. Z tego powodu, należy sprawdzić, czy po otwarciu niedziałającej strony serwer rzeczywiście zwraca kod stanu HTTP 404.
  • Gdy dokonujesz przeniesienia witryny, poinformuj o tym roboty wyszukiwarek przy pomocy narzędzia do zmiany adresu.
Oceń informacje:
średnia ocena: 5.0 / 5
liczba głosów: 106